W ramach projektu "Odblaskowa szkoła" we wrześniu i październiku w świetlicy szkolnej prowadzone były różnorodne zajęcia dla uczniów klas I-IV. Miały one na celu pogłębienie i utrwalenie wiadomości o bezpieczeństwie. Wychowankowie świetlicy już od początku roku szkolnego mieli okazję wypróbować nowa tablicę - ścianę, rysując na niej wspomnienia z bezpiecznych wakacji. Następnie uczniowie obejrzeli film edukacyjny "Kazio i bezpieczeństwo na drodze", który przypomniał im zasady bezpiecznego zachowania na drodze. W czasie zajęć świetlicowych wychowankowie kolorowali również znaki drogowe oraz wykonali prace na gazetkę "Zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym".
"Odblaskowa szkoła" w świetlicy szkolnej.
KONKURS BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
- 4
Dn: 31.10.23r. w ramach akcji ,,Odblaskowa szkoła ‘’odbyło się w naszej placówce rozstrzygnięcie
konkursów : plastycznego oraz konkursu wiedzy. Uczniowie klas I- IV wykonali prace plastyczne i
zajęli: I miejsce: Pacia Nikola, Szymon Grela,
II miejsce: Filip Kowal, Krystian Brajner
III miejsce: Agata Szopa, Nadia Mól
Wyróżnienie: Julia Socha
Następnie uczniowie klas V- VIII pisali test o ruchu drogowym.
Nagrodzeni zostali:
I miejsce: Amelia Trólka, Kasia Gil
II miejsce: Gabrysia Piątek, Katarzyna Żuchowicz, Wojciech Szopa, Bartłomiej Świda.
Uczniom GRATULUJEMY
Opiekunowie: M. Smętek, R. Dusza
"Bezpieczne" spotkanie z policją
W dniu 25.10.2023 w ramach akcji "Odblaskowa szkoła" odbyło się w naszej placówce spotkanie z policją. Podczas spotkania uczniowie klas: IV, V, VI oraz VII obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną, dotyczącą zasad bezpiecznego poruszania się na drogach. Pani komisarz Katarzyna Matras, oficer prasowy olkuskiej komendy, wygłosiła prelekcję na temat bezpieczeństwa na drodze. Kończąc spotkanie podkreśliła, że w okresie jesienno-zimowym należy szczególnie pamiętać o noszeniu odblasków. Dzięki nim będziemy bardziej widoczni na drogach zwłaszcza teraz, kiedy szybko zapada zmrok.
Kolejny sukces sportowy Naszej Szkoły
Kolejny sukces uczniów naszej szkoły w zawodach sportowych. Po raz drugi w ciągu tygodnia wygraliśmy gminne zawody tym razem w koszykówkę 3×3 dziewcząt. Awansowaliśmy do rozgrywek powiatowych, które odbędą się 26.10.2023 w SP nr 9 w Olkuszu. Opiekunowie Damian Socha i Rafał Paś.
Sportowe wyczyny Naszej Szkoły
We wtorek 10 października nasza szkoła wzięła udział w gminnym turnieju piłki nożnej halowej. Do zawodów przystąpiło 5 drużyn chłopców i 4 drużyny dziewcząt. Chłopcy zajęli trzecie miejsce. Dziewczęta pokonały wszystkie drużyny i zajęły pierwsze miejsce awansując do turnieju powiatowego w Bukownie.
Opiekunowie Damian Socha i Rafał Paś.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, Dniu Edukacji Narodowej, chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom oraz administracji i obsłudze szkoły. Dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów!
Życzy Dyrekcja
Ślubowanie Klas I
- 4
W dniu 13 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych, a zarazem obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas pierwszych👨🎓👩🎓 pod opieką wychowawczyń przygotowali z tej okazji występ artystyczny: pierwsza część była związana za ślubowaniem✏️, w drugiej części odbyła się podróż Expressem do wiedzy🚂 nauczycieli poszczególnych przedmiotów📕📗📚, natomiast trzecia część poświęcona była Dniu Nauczyciela✒️. Dziękujemy serdecznie uczniom klas pierwszych za piękną akademię, a nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy wielu sukcesów w dalszej pracy.🪷🌿
NOC BIBLIOTEK 2023
Poniedziałkowy wieczór 09.10. uczniowie klas IV-VIII spędzili w szkole, uczestnicząc w 9. Nocy Bibliotek. Dla nas była to druga edycja. Tegoroczne hasło: „Absurd nie czytać”, było inspiracją dla twórczości własnej w klasach. A oto niektóre efekty:
„Kiedy egzaminu czas przyjdzie nam pisać,
Absurd książek jest nie czytać.
Sięgnij po książkę chłopaku,
Zawsze miej ją w plecaku.
Zaimponuj dziewczynie, która z oczytania słynie ,
A wnet uczucie się rozwinie!”
„Czytanie bardzo dużo daje
I zawsze ludziom się przydaje,
Bo absurdem jest nie czytać.
Każdy zna już mój sekrecik,
Że książki nie są tylko dla dzieci.
Więc chwytaj książkę w dłonie i czytaj w nieskończone!”
Nam absurd nieodzownie skojarzył się z Alicją w Krainie Czarów, zatem nie mogło zabraknąć talii kart, grzybów, lustra- cudownej foto - budki z kotem, imbrykiem-czajnikiem, filiżankami i zegarami. Nawet głośnik mienił się feerią barw podczas filmu i muzyki, która towarzyszyła kolejnym działaniom. Oczywiście był także popcorn i chipsy… jak w kinie przystało…
Tegoroczna projekcja pt. „Moja mama Gorylica” to ekranizacja szwedzkiej autorki Fridy Nilsson. Z pewnością warto zapoznać się z lekturą, ponieważ film zmusił do refleksji nawet tych młodszych odbiorców. Widać było na twarzach zainteresowanie i dało się słyszeć komentarze… No nie… Ale niesprawiedliwe…. Co ja bym zrobiła wtedy?....
Po zakończonym seansie nadeszły kolejne atrakcje. Można było wykazać się wiedzą w anagramach, poćwiczyć kreatywność podczas kalamburów, doskonalić umysł grając w warcaby czy wykazać zdolności plastyczne podczas malowania słowa ABSURD. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się strefa makijażu, dodatkowo wzbogacona o farby fosforyzujące, które pięknie świeciły w ciemnościach.
Noc Bibliotek była także okazją, by uświadomić uczniom kilka ważnych kwestii.
Po pierwsze - jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze, szczególnie wieczorem, a o takiej porze wracali. Jak ważna rolę pełni noszenie odblasków czy kamizelek odblaskowych, aby być widocznym w ruchu drogowym. Przed wyjściem do domu mieli okazję obejrzeć przygotowaną specjalnie na tę okazję prezentację i oczywiście założyć swoje elementy odblaskowe.
Po drugie - jak wspólnie można spędzać czas bez telefonów, Internetu, komunikatorów. Jak dobrze widzieć obok siebie kolegę i móc z nim porozmawiać, a nie wysyłać tylko wiadomości Messengerem…. Ciężko było nie zerkać w ekran telefonu, czy nie zrobić zdjęcia, ale świadome użytkowanie nie jest zagrożeniem. Zdjęcia były tylko dowodem na wspaniale wspólnie spędzony czas.
Kolejnego dnia, we wtorek, czekała niespodzianka na uczniów klas I-III, którzy także świętowali Noc Bibliotek, chociaż w godzinach dopołudniowych. Oglądali film pt. „Pamiętniki Tatusia Muminka”. Najmłodsi żywo reagowali na przygody bohaterów i z uwagą śledzili film. Był też i popcorn…. Następnie mogli rysować, kolorować, zrobić zdjęcia w foto – budce i ozdobić dłonie makijażem –tatuażem.
Na pewno absurdem jest nie czytać, bo jak napisali uczniowie: „Gdy ci smutno, gdy ci źle , za książkę zabierz się!”.
Noc Bibliotek na pewno była niezapomnianym wydarzeniem, nad organizacją i przebiegiem którego czuwały panie: Marzena Wojtacha, Oliwia Stochel i Anna Siejka. W akcję włączyły się także panie: Anna Haratyk w roli makijażystki, Mariola Smętek i Renata Dusza, które przypomniały jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze i zacytowały Hasło: „Noś odblaski. Bądź widoczny na drodze”.
Dziękujemy organizatorom za poświęcony czas i do następnej edycji!
Przyszkolny ogród
Kolejny już raz społeczność uczniowska i pracownicy Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Bydlinie, wyrażają ogromną wdzięczność za bezinteresowną pomoc i wsparcie panu Sylwiuszowi Kajdzie, za wkład we wzbogacanie przyszkolnego ogrodu. Na wiosnę tym razem, dzięki hojnosci p. Kajdy, na rabatach zakwitną narcyzy. Dziękujemy!
TAJEMNICZY ŚWIAT BOBRÓW
Efekty pracy uczestników projektu z zakresu edukacji ekologicznej
Gmina Klucze realizuje projekt pn. „Program aktywnej edukacji i aktywizacji ekologicznej dzieci w wieku szkolnym z terenu Gminy Klucze” dofinansowany w kwocie 33 483,00 zł z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach „Programu priorytetowego – Edukacja Ekologiczna”. Jednym z przeprowadzonych zadań było zrealizowanie cyklu warsztatów terenowych w okolicach miejscowości Cieślin i Bydlin z udziałem uczniów ze szkół podstawowych z naszej gminy. Podczas warsztatów młodzi uczestnicy prowadzili obserwacje przyrodnicze w pobliżu żeremi bobrów, których celem było poszerzenie wiedzy na temat wpływu bobrów na gospodarkę wodną oraz znaczenia bobrów w kształtowaniu różnorodności biologicznej. Ważnym elementem zajęć w terenie była walka ze stereotypem bobra-szkodnika, ponieważ dzięki poznaniu siedlisk bytowania bobrów, ich biologii i behawioryzmu, uczestnicy mogli pełniej zrozumieć pozytywną rolę tych zwierząt w ekosystemie.
Podsumowaniem warsztatów jest film edukacyjny umieszczony na serwisie YouTube oraz ulotka informacyjna, w wykonanie których zaangażowane były dzieci biorące udział w warsztatach, Pani Paulina Szatan – Pasich, prowadząca warsztaty oraz Pan Paweł Ciaptacz, konsultant merytoryczny z Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Przy opracowywaniu wymienionych materiałów edukacyjnych uczniowie wykorzystali wiedzę zdobytą podczas zajęć terenowych. Ulotka informacyjna została następnie rozdystrybuowana m.in. wśród mieszkańców miejscowości, w których bobry się zadomowiły.
Warto nadmienić, że ulotka oprócz roli edukacyjnej w zakresie ochrony bobrów europejskich pełni dodatkowe funkcje ekologiczne, ponieważ została wydrukowana na papierze biodegradowalnym, zawierającym "wtopione" nasiona rodzimych gatunków roślin, których system korzeniowy zwiększa potencjał retencyjny gleby. Po zapoznaniu się z treścią ulotki odbiorca umieszczając ją w glebie, sadzi tym samym w/w rośliny. Dzięki temu nie zostaną wyprodukowane żadne odpady a środowisko naturalne zyska na zwiększeniu areału powierzchni biologicznie czynnej!
Zastosowanie takiego papieru pokazuje, że nasz świadomy wybór surowców i materiałów, z których wykonany jest dany produkt, bądź jego opakowanie, ma kluczowe znaczenie w ograniczeniu produkcji odpadów i tym samym zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska, Obecnie dostępne są różne ekologiczne surowce, które można wykorzystywać w bardzo szerokim zakresie, choć informacje na ich temat nie są wystarczającą rozpropagowane. Jednak dla dobra nas wszystkich każdy powinien włożyć trochę wysiłku i wdrożyć ekologiczne nawyki w trakcie wykonywania codziennych czynności, np. podczas robienia zakupów.
Efekt pracy uczestników warsztatów w formie ulotki informacyjnej prezentujemy poniżej.
Zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego pn. „Tajemniczy świat bobrów”, dostępnego na serwisie YouTube pod linkiem:
Uczcili pamięć oddziału partyzanckiego „Surowiec”. XXXVII Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego".
- 8
Mimo deszczowej pogody uczniowie SP Bydlin w składzie Kowal Andrzej, Kulawik Józef, Ostrowski Bartłomiej, Struzik Michał, Gil Katarzyna, Cupial Emilia, Włodarz Madgalena, Basoń Daria, Marcinkowski Wiktor, Gamrot Lena i opiekunowie Damian Socha, Rafał Paś stawili się na XXXVII Rajdzie Pieszym Szlakami Walk Oddziału „Hardego” . Około stu uczestników podzielonych na 15 grup wzięło udział w inicjatywie upamiętniającej oddział partyzancki „Surowiec”.
Uczestnicy mogli się wcielić w konspiratorów Armii Krajowej z czasów II wojny światowej. Musieli przenosić meldunki, fundusze i broń a także stawali przed dylematami komu pomóc, kto jest nieprzyjacielem, komu nie pomagać oraz przeszli szkolenie wojskowe w obozie partyzanckim. Drobną, ale istotną zmianą natomiast był obecny na jednym z punktów zabytkowy mercedes z lat 30., który brał udział w obławie na drużyny
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Szanowni Państwo!
Przedszkole rozpoczyna pracę w dniu 01.09.2023 r. tj. piątek w godzinach 7.30 do 15.00. Wychowawcy grup przekażą informacje dotyczące nowego roku.
Harmonogram rozpoczęcia roku w szkole: 04.09.2023 r. tj. poniedziałek
godz. 9.00 Msza święta w Kościele w Bydlinie
godz. 10.00 spotkanie ogólne w szkole (przewiązka)
ok. godz. 10.15 spotkania indywidualne w salach lekcyjnych z wychowawcami.
Wakacje w mieście? To tylko z BIBLIOTEKĄ!
Nie wyjeżdżasz nad morze i w góry? Nic straconego! W Bibliotece czeka na Ciebie moc atrakcji!
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu przygotowała ofertę wakacyjną, w której każdy znajdzie coś dla siebie. A co ważne, WSZYSTKIE ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE!!!
A co dla Was przygotowaliśmy?
W poniedziałki dzieci od 4 do 6 lat zapraszamy na KREATYWNE ZABAWY Z KSIĄŻKĄ. Na spotkaniach będziemy czytać naszym milusińskim fragmenty książek, bajek i wierszy, zabierzemy ich do magicznego świata KAMISHIBAI, ale także dzieci wezmą udział w warsztatach art-recyklingu i zabawach ruchowych.
We wtorki z kolei odbędziemy niezwykłą i fantastyczną PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI. Dzieci i młodzież (od 7 do 12 lat) m.in. odkryją tajemnice egipskich piramid, wezmą udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, odwiedzą pracownię Marii Skłodowskiej-Curie i poznają całkiem nieodległe czasy PRL-u. Mamy też dla Was warsztaty artystyczne i fotograficzne!
A w środy? Rusza STREFA GAMINGOWA W BIBLIOTECE! To nie tylko turnieje gier planszowych i komputerowych, ale też warsztaty na miarę XXI wieku! Warsztaty programowania, kodowania i robotyki LEGO®. Strefa gamingowa przeznaczona jest dla młodzieży od 10 do 14 lat.
Partnerem projektu jest Firma Fiber – INTERKONEKT - Aleksander Barczyk, Tomasz Furman sp. j. w Wolbromiu.
UWAGA, MAMY JESZCZE COŚ EKSTRA!
Dla najwytrwalszych i najbardziej aktywnych uczestników wakacyjnych zajęć mamy upominki!
ZAPRASZAMY!
Na tropie natury
Dnia 16.06.2023 r. mieliśmy przyjemność uczestniczenia w wyprawie przygotowanej przez Nadleśnictwo Olkusz.
Odwiedziliśmy ruiny zamku w Bydlinie, gdzie na dziedzińcu odbyły się warsztaty przyrodnicze. Klasa pierwsza układała puzzle przedstawiające proces przetwarzania drewna. Poznaliśmy tajniki mierzenia obwodu pnia drzewa, a nawet sami próbowaliśmy to zrobić. Mogliśmy też poczuć się częścią otaczającej przyrody, wcielając się w role zwierząt i roślin uczestniczących w łańcuchu pokarmowym. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że każdy organizm odgrywa istotną role w cyklu życia lasu. Zaobserwowaliśmy skutki tego jak cały łańcuch może się rozpaść, jeśli zabraknie nawet najmniejszego ogniwa.
Dziękujemy za tak interesujące i pięknie przygotowane zajęcia oraz możliwości integracji i zdobywania nowej wiedzy w innowacyjny sposób
KARTA ROWEROWA
- 1
Dnia 07.06.2023r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w
Bydlinie został przeprowadzony egzamin na „KARTĘ ROWEROWĄ”.
Do egzaminu przystąpiło 30 uczniów z klasy IV a i IV b, którzy wcześniej na
lekcjach techniki byli zapoznawani z zasadami ruchu drogowego,
wiadomościami teoretycznymi, obsługą techniczną roweru. Kolejnym krokiem
było zaliczenie znajomości znaków drogowych: ostrzegawczych, zakazu,
nakazu i informacyjnych. Następnie rozwiązywali zadania praktyczne z zakresu
udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej- resuscytacji krążeniowo-
oddechowej oraz pisali test na kartę rowerów, składający się z 20-pytań, który
wszyscy zaliczyli.
Do karty rowerowej przygotowywały uczniów: p. R. Dusza i p. Mariola Smętek,
a zdawali ją pod czujnym okiem Policji: nadkomisarza Dominika Szota oraz
aspirantów sztabowych: Jerzego Pałki i Sebastiana Sareckiego.
Egzamin poprawnie zdali wszyscy uczniowie. Gratulujemy i życzymy
bezpiecznej jazdy!
8 Klasa w Pradze
- 42
W dniach 31 maja- 2 czerwca uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę, do stolicy naszych południowych sąsiadów, do Pragi. Pierwszego dnia uczestnicy przybyli do Morawskiego Krasu- Parku Krajobrazowego by zwiedzać Jaskinię Punkvy. Zwiedzanie jaskini Punkevni składało się z dwóch etapów, pierwszy to spacer przez jaskinię tak zwanymi suchymi korytarzami i katedrami, kończyło się na dnie Przepaści Macocha, drugi etap to spływ łodziami podziemną rzeką. Uczniowie mogli podziwiać podziemne formy ze stalagmitami i stalaktytami tworzone przez wieki.
Drugi dzień był bardzo napięty. Zwiedzaliśmy Klasztor na Strachowie, kompleks Pałacowy Hradczany z katedrą Św. Wita, Zamkiem Królewskim, Złotą Uliczką, Most Karola, Mała Strana- dzielnica bogatych kupców niemieckich z pięknymi barokowymi pałacami i kamienicami, Ogrody Walensteina, Stare Miasto z zabytkowymi kamienicami.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Plac Wacława z pomnikiem św. Wacława, Muzeum Narodowe, Brama Prochowa, Rynek Starego miasta, Ratusz ze słynnym zegarem „Orloj”, Kościół Św. Mikołaja, Kościół Marii Panny, dzielnicę Żydowską- Jozefów.
Szkoła Emocji
W naszym przedszkolu realizowaliśmy projekt Szkoła Emocji. Nieustraszeni są wśród nas, pod patronatem Wydawnictwa Mamania, Instytutu LIul i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie.
Jednym z dodatkowych zadań dla przedszkoli było napisanie scenariusza zajęć inspirowanego wcześniej przysłanymi materiałami.
Miło nam poinformować, że z 400 nadesłanych scenariuszy nasz znalazł się w zaszczytnym gronie trzech wyróżnionych!
Gratulujemy!
Giga Laurka dla Strażników Lasów
Edukacja w praktyce? Dlaczego by nie.. Klasa 5 oraz nasze przedszkolaczki przystąpiły do udziału w akcji ,,Cała Polska Maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasów".
Po przeprowadzeniu krótkiej pogadanki na temat ekologii w tym zadaniach i obowiązkach Strażaków oraz Leśników szybko pojawiło się nasze przewodnie motto zajęć: Pożarom w lesie mówimy stanowcze - NIE!
Z całego serca dziękujemy wszystkim tym, którzy na co dzień dbają o to, abyśmy mogli korzystać z piękna natury.
DZIEŃ MAMY w Przedszkolu
W dniu 26 maja obchodzimy bardzo ważne święto jakim jest Dzień Mamy. Z tej okazji dzieci z naszego przedszkola wyrecytowały piękny wierszyk, wykonały upominki oraz pomalowały dla swoich mam laurki przekazane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olkuszu w ramach akcji promującej zdrowy styl życia skierowanej dla mam dzieci przedszkolnych.
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
- 4
Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu to jedno z miejsc, o którym należy pamiętać i które należy znać.
11 maja 2023 roku uczniowie klas 8a i 8b wraz z wychowawcami brali udział w niezwykłej lekcji historii na terenach byłego obozu koncentracyjnego. Zetknięcie się z jednej strony z ogromnym ludzkim cierpieniem a z drugiej z wielkim okrucieństwem oprawców - wywołało silne emocje wśród uczniów naszej szkoły. Osobiste rzeczy więźniów, ubrania, obuwie, ludzkie włosy, fotografie cierpiących z głodu dzieci, warunki obozowe, doświadczenia medyczne, miejsca kaźni wstrząsały najbardziej. Opowieści przewodników Muzeum, m.in.: o bezwzględnym traktowaniu więźniów, selekcjach dopełniły obrazu okrucieństwa II wojny światowej.
Ten dzień i TO miejsce na długo zapadną w pamięć uczestnikom wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdyż każdy z nich opuszczał były obóz zagłady w zadumie, z osobna wyciągając wnioski z tej niecodziennej lekcji.
Archiwum Aktualności
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie