18 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawczyń: Katarzyny Maniak i Marioli Smętek zaprezentowali koncert poetycko-muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz 109 rocznicy bitwy pod Krzywopłotami. Motywem przewodnim widowiska był cytat z piosenki pt. „Biały krzyż”- „Wraca dziś pamięć o tych, których nie ma...”
Na początku uczennica kl. Vb, Roksana Samoiluk zaśpiewała a cappella wzruszającą pieśń „Widziałam ja orła na niebie”, pieśń nadziei i odzyskanej godności. Bartosz Lara i Michał Struzik pokazali swe recytatorskie umiejętności we fragmentach „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza, utworu, który miał podnieść na duchu Polaków po upadku powstania listopadowego. Następnie uczniowie zaśpiewali piosenkę z repertuaru Czesława Niemena „Sen o Warszawie”, tu również swój talent wokalny zaprezentowała Roksana Samoiluk. Kolejnym utworem wykonanym na scenie były słowa piosenki „Biały krzyż” przedstawione w nietypowy sposób- jako wiersz, na tle muzycznego podkładu. Tutaj zaprezentowali się Michalina Kocjan, Natalia Szot, Julia Wiśniewska i Mikołaj Szot.
Mikołaj Chmura niezwykle sugestywnie i emocjonalnie wykonał na scenie dwie piosenki: „Do polityka” na podstawie wiersza Czesława Miłosza oraz „Dziś idę walczyć mamo”, którego autorem jest Józef Szczepański. Maja Domagała przypomniała w poezji Józefa Brodskiego, że wolność nie jest nigdy dana raz na zawsze, że niedaleko nas wybuchają wojny i żebyśmy nie byli obojętni:
„W wioskach, których nie wyśledzi
wzrok - bez krzyku bez spowiedzi,
bez żegnania się z rodziną
ludzie giną.”
Na koniec uczniowie w sposób żywiołowy zaśpiewali „Marsz Pierwszej Brygady”, który latach powojennych uznawany był przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemal za hymn narodowy.
Świetnie spisał się chór, w skład którego weszli uczniowie:
Daria Basoń, Mikołaj Chmura, Emilia Cupiał, Maja Domagała, Katarzyna Gil, Andrzej Kowal, Józef Kulawik, Bartłomiej Ostrowski, Michał Struzik, Mikołaj Szot, Bartosz Szwajcowski, Amelia Trólka, Magdalena Włodarz (klasa VIIa)
Maciej Dańda, Antoni Grzanka, Jan Jagła, Michalina Kocjan, Bartosz Lara, Aleksander Myrcik, Natalia Szot, Bartosz Trólka, Julia Wiśniewska (klasa Va)
Roksana Samoiluk (klasa Vb).
Dopełnieniem wrażeń słuchowych była dekoracja sceny- plakat symbolicznie nawiązujący do doświadczeń wojennych wykonały Julia Kalarus i Lena Kamionka (klasa Va). Nad dźwiękiem i nagłośnieniem czuwali uczniowie: Krzysztof Kościelniak, Patryk Knap i Aleksander Kamionka.
Warto również wspomnieć udział uczniów klasy VIII w poczcie sztandarowym, który towarzyszył uroczystościom na bydlińskim cmentarzu: mszy świętej i apelu poległych – byli to: Aleksandra Białas, Zofia Michalska i Igor Nowak.
Gratulujemy uczniom talentu i dziękujemy za współpracę.